ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10985658
*
nr 1098 5658
Spegel
Teak, "Sylvia", höjd: 116 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 mars 2017
kl 19:18:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/3 11:06:31
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Sylvia Leuchovius (1915-2003)
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar teak teakmöbler trä
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
nr 1098 5658
Spegel
Teak, "Sylvia", höjd: 116 cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 mars 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/3 11:06:31 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Sylvia Leuchovius (1915-2003)
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar teak teakmöbler trä
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02